Ile kosztuje organizacja ślubu w Polsce?

Organizacja ślubu i wesela to spore wyzwanie logistyczne, a wydatki wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Ile więc kosztuje ślub w Polsce? Od czego zależy budżet ślubny? Kosztorys warto zacząć od nakreślenia wizji i pewnych, kluczowych elementów bez których przyjęcie nie może się obejść. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić podczas planowania budżetu, to […]
Organizacja ślubu i wesela to spore wyzwanie logistyczne, a wydatki wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Ile więc kosztuje ślub w Polsce?

Pierwszy taniec

Od czego zależy budżet ślubny?

Kosztorys warto zacząć od nakreślenia wizji i pewnych, kluczowych elementów bez których przyjęcie nie może się obejść. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić podczas planowania budżetu, to przygotowanie rozpiski wydatków.

Koszt ceremonii ślubnej

W tym jedynym dniu, najważniejsza jest oczywiście sama ceremonia ślubu. Tutaj opcje są dwie: ślub cywilny lub konkordatowy (kościelny połączony z cywilnym).

Ślub cywilny, na który decyduje się coraz więcej osób to koszt 84 zł opłaty skarbowej, i w tej cenie możecie zostać już pełnoprawnymi małżonkami. Dodatkowy toast i muzyka wiążą się z dopłatą 50 zł – 150 zł w zależności od urzędu. Od 2015 roku istnieje możliwość zorganizowania ślubu cywilnego w plenerze; w takim wypadku Młoda Para musi się liczyć z wydatkiem 1000 zł.

O ile opłaty za ślub cywilny są jasno określone, o tyle biorąc ślub kościelny, są mocno zróżnicowane w zależności od miejscowości, parafii, a nawet księdza udzielającego sakramentu. Teoretycznie, ksiądz powinien udzielić ślubu za „co łaska”, w praktyce parafie często mają z góry ustalone cenniki, a stawki wahają się od 50 zł do 2000 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że na ten koszt składa się nie tylko to, co do koperty dla księdza, ale również opłata dla organisty czy przystrojenie kościoła. Przykładowo, ceremonia kościelna w Gdyni to koszt około 570 zł, we Wrocławiu 1500 zł, a w Głuszycach nawet 2000 zł. To maksymalne stawki, które w zależności od parafii mogą się od siebie różnić.

Do budżetu trzeba też doliczyć osobno: kwiaty, własną oprawę muzyczną, dekoracje itp.

Podsumowując

 • Ślub cywilny: 84 zł – 1000 zł + koszty dodatkowe
 • Ślub kościelny: 50 zł – 2000 zł + koszty dodatkowe

Wynajęcie sali weselnej

Coraz więcej osób decyduje się na skromną uroczystość w rodzinnym gronie z nieliczną grupą najbliższych przyjaciół. Takie przyjęcia również są udane. Cena uroczystego obiadu, złożonego z dwóch dań, deseru, przystawek, napojów oraz zimnej płyty, trwającego ok. 5-6 godzin to wydatek ok. 50 zł – 100 zł za osobę. Może być też więcej, jeśli zdecydujecie się na uroczystość w luksusowym lokalu. Przy 30-40 gościach, obiad wyniesie Was 1500 zł – 4000 zł. Do tego alkohol, który można zakupić na własną rękę lub w lokalu, jakaś muzyka i oprawa. W 5000 zł – 6000 zł spokojnie można się zamknąć. Uroczysty obiad nie oznacza biednego wesela. Są ludzie, i jest ich coraz więcej, którzy cenią sobie właśnie takie kameralne przyjęcia.

Jednak w Polsce wciąż dominują wystawne, często 2-dniowe wesela z wieloma atrakcjami. Tutaj trzeba liczyć się ze znacznie większym budżetem. Koszt jednego gościa tzw. talerzyk w wynajętej sali wynosi od 100 zł do 350 zł. W mniejszych miejscowościach oddalonych od centrum miast, koszty te są niższe, ale na przykład organizując wesele w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej 200 zł za osobę. Ale można znaleźć również prawdziwe okazje, gdyż w mniej znanych lokalach, trafiają się oferty już od 100 zł za osobę, wcale nie ustępujące tym droższym.

Decydując się na wesele 2-dniowe, koszt za 1 talerzyk będzie korzystniejszy. Przykładowo, jeśli za 1 dzień opłata wynosi 150 zł/os, przy 2 dniach wyniesie ok. 200-230 zł/os., czyli sumarycznie znacznie taniej. Ceny wesela w Polsce w różnych miejscowościach możesz porównać tutaj.

Przykładowe lokale

Alkohol to obowiązkowy element wesela. Chociaż zdarzają się pewne wyjątki, w ślubnym budżecie koniecznie należy ująć tę pozycję. Ceny są bardzo różne, ale trzeba jednak przyjąć na osobę wyjdzie ok. 25-50 zł za sam alkohol, czyli ok. 2500-5000 zł przy 100 osobach.

Podsumowując

 • Uroczysty obiad na 40 osób: 2000 zł – 6000 zł
 • Wesele 1-dniowe na 100 osób: 10 000 zł – 20 000 zł
 • Wesele 2-dniowe na 100 osób: 20 000 zł – 35 000 zł
 • Alkohol dla 100 osób: 2500 – 5000 zł

A co zamiast sali weselnej?

Śluby plenerowe stają się coraz popularniejsze. Niestety tu przeszkodą może być pogoda, ale i na to znajdą się sposoby, jak chociażby wynajęcie namiotów. O ślubach plenerowych więcej przeczytasz w poprzednim tekście „Ślub plenerowy w Polsce”.

Muzyka w trakcie wesela

Uroczystość nie może obejść się bez muzyki. Wynajęcie DJ-a na wesele to wydatek od 1200 zł do 3500 zł – w zależności od rangi takiej osoby oraz lokalizacji wesela. Tu znów w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław, można spodziewać się cen raczej w górnej granicy, podczas gdy mało znany, ale sprawdzony DJ spoza miasta może zażyczyć sobie za swoje usługi 1000 zł.

Z kolei zespół muzyczny to wydatek rzędu 1500 zł – 4500 zł za noc. Dobrze byłoby, gdyby członek zespołu przejmował również rolę wodzireja, w innym przypadku zatrudnienie takiej osoby to koszt powyżej 2000 zł, ale nie jest to wydatek niezbędny.

Podsumowując

 • Oprawa muzyczna to koszt: 1200 zł – 4500 zł

Zakwaterowanie

Nocleg dla gości również powinien być wzięty pod uwagę, ponieważ nie wszyscy mają możliwość powrotu do domów. Dobrym zwyczajem jest, gdy właściciele sal weselnych udostępniają Młodej Parze apartament małżeński w cenie imprezy, natomiast dla gości są dodatkowo płatne. Jeśli w budynku nie ma pokoi noclegowych, warto zawczasu wynająć miejsca w pobliski hotelu. Koszt wynosi od 50 zł do 200 zł od osoby. Na szczęście z reguły nie trzeba zapewniać zakwaterowania wszystkim gościom.

Przykładowe hotele weselne

Wydatki okołoślubne

Ceremonia oraz wesele stanowią trzon zabawy i około 60% wydatków. Ale trzeba pamiętać również o innych kosztach:

 • Fotograf – 1500-3000 zł
 • Wynajęcie samochodu – 500-2000 zł
 • Suknia Panny Młodej – 800-5000 zł
 • Garnitur Pana Młodego – 500-3500 zł
 • Obrączki – 500 – 2000 zł
 • Tort ślubny – 250-600 zł
 • Inne – bez górnej granicy
 • Razem: 4000 zł – 16 000 zł (ceny uśrednione).

Lokalizacja ma znaczenie

Koszt ślubu w Polsce zależy od wielu czynników, w tym regionu, w którym się ma odbyć uroczystość. Ślub w Warszawie, na Podhalu lub nad mazurskimi jeziorami będzie o kilkanaście procent droższy od uroczystości w mniej obleganych regionach. Najtaniej pod względem organizacji wesela wypadają województwa: łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie oraz podlaskie, natomiast najdrożej: mazowieckie, małopolskie oraz pomorskie.

Dobrze zorganizowane wesele na 100 osób na wysokim poziomie to przeciętny wydatek około 40 000 zł – 60 000 zł bez względu na województwo. Po prostu trzeba nastawić się mniej więcej na takie widełki cenowe.

Najdrożej pod tym względem plasują się województwa małopolskie i mazowieckie. W Zakopanem ceny za wynajęcie karczmy zaczynają się od 200 do 220 zł/os i drugie tyle za miejsce noclegowe. Ślub w Zakopanem na 100 osób to wydatek nie mniejszy niż 40 000 zl – 50 000 złotych, ale już w pewnej odległości od stolicy Tatr ceny mogą być niższe o 20% do nawet 40%. W Krakowie można zorganizować salę weselną w przystępnych cenach od 100 zł, ale nie brakuje również lokali biorących za swoje usługi 300 zł i więcej od osoby.

Podobnie ceny ślubów wyglądają w Warszawie i całym województwie mazowieckim. Organizując wesele w tych okolicach trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej 20% większym niż w innych regionach kraju. Z analogicznymi cenami muszą się liczyć narzeczeni planujący organizację wesele nad morzem, tam również ze względu na atrakcyjną lokalizację, koszty są zawyżane o kilkadziesiąt procent w stosunku do średniej krajowej.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją też regiony, w których można taniej i wcale nie trzeba obcinać kosztów. W województwie łódzkim średni koszt wesela na 100 osób wyniesie ok. 30 000 zł – 40 000 zł, podobnie w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim oraz podlaskim.

Gdzie za wesele zapłacicie najwięcej?

Oto 10 najdroższych miast w Polsce pod względem życia, w których koszt wesela będzie zdecydowanie wyższy:  Białystok, Bydgoszcz, Kraków, Wrocław, Olsztyn, Warszawa, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Katowice; oraz 10 najdroższych miejscowości turystycznych:  Krynica-Zdrój, Ustka, Mikołajki, Gdańsk, Świeradów-Zdrój, Zakopane, Szczawnica, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Sopot.