Ślub plenerowy w Polsce

Getting married in Poland outdoors is now possible.
Od marca 2015 pary mogą brać ślub cywilny jak i kościelny w plenerze.

Biorąc ślub w plenerze para narzeczeńska powinna jednak pamiętać, że „miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.”

Ślub w plenerze jest cięższy do zorganizowania: załatwienie formalności jest czasochłonne, dodatkowe opłaty nie są tanie. Ślub „pod chmurką” jest jednak cudowny, możliwe że warte dodatkowego czasu i pieniędzy.

Pałac Brunów
Pałac Brunów

Ślub cywilny

Jeden z najważniejszych dokumentów jaki musicie przygotować dla Urzędu Stanu Cywilnego to orzeczenie, że razem z partnerem chcecie wziąć ślub w plenerze. Także, musicie mieć przygotowaną listę dokumentów do ślubu w Polsce.

Opłaty

Opłata standardowa ślubu w plenerze to 1,000 zł. Cena może jednak może być wyższa w zależności od tego w jakiej gminie zamierzacie wziąć ślub.

 

Kiedy zacząć załatwiać formalności?

Zacznij załatwiać wszystkie dokumenty przynajmniej 3 miesiące przed ślubem. 3 miesiące przed ślubem zacznij starać się o wszystkie dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu w Polsce. Umów się na spotkanie w urzędzie przynajmniej 2 miesiące przed ślubem (nie zapomnij przynieść potrzebnych dokumentów).

Ślub kościelny

Według prawa kościelnego, ślub zawsze powinien odbyś się w kościele, „na ziemi świętej”. Dlatego też, miejsca takie jak park, plaża czy ogród nie powinny być brane pod uwagę. Jednakże, od marca 2015 jest o wiele łatwiej taki ów ślub zorganiować.  Ślub kościelny w plenerze jest o wiele ciężej zorganizować niż ślub kościelny cywilny.

1. Odpowiednie miejsca
Ślub kościelny plenerowy odbywa się najczęściej przy kościele lub w miejscu należącym do kościoła, np. na dziedzińcu. W takim ów miejscu, jest też o wiele łatwiej dostać zgodę od księdza na ślub plenerowy. Jeśli chcielibyście jednak wziąć ślub z dala od kościoła jest to też możliwe.

Jedna z opcji to ślub w miejscu, które mimo tego że jest poza kościołem ma święte znaczenie, np. kapliczka. Opcja druga, to znalezienie miejsca, które nie przeczy powadze kościoła czy randze uroczystości. Miejsce też takie powinno mieć wystarczająco dużo miejsca na ustawienie ołtarza polowego.

2. Zgoda proboszcza

Po wybraniu Waszego wymarzonego miejsca, musicie otrzymać zgodę od proboszcza (mówimy tu o proboszczu, który dałby Wam ślub gdybyście mieli sie pobrać w ów kościele). Na przykład, jeśli razem z mężem/żoną planujecie wziąć ślub w parku należącym do, np. Pałacu Tłokinia, musielibyście rozmawiać z księdzem którego kościół znajduje się w tym samym mieście co Pałac Tłokinia (w tym przypadku – Opatówek). Dostanie zgody od proboszcza zależy od jego nastawienia: tradycyjnego lub nowoczesnego.

3. Podanie do biskupa

Ostatni i najcięższy krok, to napisanie podania o zgodę (tzw. dyspensę) ślubu w plenerze do biskupa. W wielu przypadkach narzeczeni nie dostają pozwolenia od proboszcza, ponieważ miejsce jest niegodne ceremonii kościelnej. Jeśli jednak to Was nie zniechęca, napiszcie ów podanie przynajmniej 3-2 miesiące przed ślubem.

Przy pisaniu podania, pamiętajcie aby szczegółowo uzasadnić dlaczego chcecie wziąć ślub w plenerze. Nie zapomnijcie wspomnieć, że wszytsko to co powinno być użyte w trakcie ceremonii zaślubin będzi na miejscu (tj. miejsce na ołtarz, klęcznik, krzesła, dekoracje ślubne).

Jeśli odpowiedź od biskupa będzie pozytywna, dostaniecie tzw. licencję na ślub kościelny w plenerze. Pamiętajcie jednak, że biskup zgadza się wtedy na przeprowadzenie ślubu w miejscu które wspomnieliście w liście – nie dowolne miejsce.

Organizacja ślubu kościelnego jest bardzo czasochłonna jednak nie niemożlwa 🙂

Opłaty

Za ślub poza kościołem nie ma dodatkowej opłaty. Musisz jednak resztę opłat, wliczając:

 • nauki przedmałżeńskie (50 – 200 zł/na osobę),
 • zapowiedzi (0 – 100zł/na osobę),
 • licencja (ok. 10 – 150zł),
 • odpis aktu urodzenia (ok. 22zł),
 • odpis aktu bierzmowania (ok. 10zł),
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwskazań do zawarcia ślubu (ok. 84 zł),
 • ceremonia zaślubin (ok. 1500zł),
 • opłata dla proboszcza („co łaska” – zależy od parafii).

Podsumowując, ok.  3,000 zł.

Kiedy zacząć załatwiać formalności?

Przynajmniej 6 miesięcy przed ślubem – w tym przypadku mamy na myśli nauki przedmałżeńskie. Nauki trwają przez około 3 miesiące (zapytajcie jednak proboszcza już 6 miesięcy przed ślubem). Nauki trwają ok. 10 godz, raz lub dwa razy w tygodniu.

Co może uniemożliwić odbycie się ślubu w plenerze?

Kilka powodów:

 • jeśli miejsce zaślubin nie jest bezpieczne,
 • jeśli urzędnik lub proboszcz nie mogą udzielić Ci ślubu w wybranym przez Ciebie dniu,
 • jeśli nie otrzymasz pozwolenia na ślub od proboszcza/biskupa (ślub kościelny),

Przed rezerwowaniem miejsca na ślub w plenerze upewnij się najpierw, że nie ma żadnych przeciwskazań na ślub w wybranym przez Ciebie miejscu (aby nie stracić przedpłaty, którą wpłacasz kiedy decydujesz się na ślub w plenerze).